10 tanker om "Hackere banker på min blog"

  1. Stegemüller

    Tak for plug-inet, det har jeg straks installeret. Min adgangskode til WordPress er på 12 karakterer og består af en huskesætning, som kun jeg kender. Det burde være sikkerhed nok.

    Jeg er så evigt træt af at skulle kæmpe mod spam og mod hackere. Hackerne er selvfølgelig det værste, spammails kan man jo bare slette. Jeg er rigtig bekymret for er hackerangreb, og det kommer jo nok en eller anden dag. Jeg henter jævnligt alle filerne til WordPress ned på min egen pc, og jeg tager jævnligt backup, så kan jeg vist ikke gøre det bedre.

    Svar
    1. Eric

      Du gør det helt rigtige. Hvad der måtte være af svagheder i WordPress, er vi ikke herre over, men den gamle sang om ikke at bruge gamle plugins, som ikke opdateres, gælder stadig.

      Svar
  2. Donald

    Jeg har ikke været ude for indbrud (også wordpress) – kan det være fordi jeg midlertidigt (nu gennem 4 år) har brugt wordpress.com gratis hosting? Jeg havde selv opsat en server, da TDC cuttede forbindelsen, og fra arbejde (hvor jeg var det meste af tiden dengang) begyndte jeg så at bruge wordpress-hosting. Oprindeligt var det kun fordi jeg skulle prøve forskellige “themes”.

    Jeg synes det lyder som en god idé at begrænse antal forsøg fra IP. Det har jeg vist ikke her, men gætter at WP-hosting bruger den gode ide for bedre sikkerhed.

    Hav en god week-end 🙂

    Svar
    1. Eric

      Det kan sagtens tænkes, at blogs som “bor” hos wordpress.com ikke er så interessante for hackere. Der er strammere regler og måske bedre opsyn – hvad ved jeg. Der er ingen tvivl om, at det er en god ide at blokere IP-adresser, som forbryder sig. Det gør det praktisk næsten umuligt at bryde koder med “brute force,” og man kan undre sig over, at det ikke er en indbygget facilitet i WordPress.

      God weekend til dig også – den er dejlig lang. 🙂

      Svar
  3. Deborah

    Tag det fra en, der har prøvet det i flere omgang – at blive nedlagt HELT, det er ikke sjovt, og hvorfor?? Jeg tror ikke den slags psykopater behøver nogen grund. Jeg har med tak implementeret plugin. Jeg prøver også at garderer mig i hoved og så videre, men først og fremmest back-up!!! Det kan ikke sige nok!

    Svar
    1. Eric

      Kan ikke være mere enig: backup! Men “bagdørene” er også vigtige: Opdaterede plugins og intet gammelt “skrammel”.

      Svar
  4. Ellen

    Ja undskyld og misforstå mig nu endelig ikke, for det er ikke personligt ment, men hvorfor søren er du mon så interessant? I den sammenhæng, bør jeg vel retfærdigvis fortsætte mit spørgsmål 😉
    Hvordan opdager du, at de prøver? Og hvad vil de opnå ved at ‘overtage’ din blog?
    Jeg får mig bekendt kun meget mere spammail, end jeg plejer at få, men det stopper filtret fint nok.

    Svar
    1. Eric

      Ad 1: Jeg ved det ikke. Måske blev de sure, da jeg opdagede dem sidst og smed dem på porten, men det er nok snarere tilfældigt, hvem der bliver offer.
      Ad 2: Man kan se det i logfilerne, og det nævnte plugin sender en e-mail, når en IP-adresse er blevet blokeret i “trin 2” (den længerevarende karantæne).
      Ad 3: Hvem ved? Personlig tilfredsstillelse, spam, links, penge? De er dybt kriminelle, syge i bolden og hører hjemme bag tremmer.

      Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *