En sviptur til Rom

Vi var en sviptur i Rom i forlængelse af påsken, og det var en fornøjelse at gense denne tidløse by.

Vi har været der før, så der var intet kissejag med at se alverdens ting; vi kunne bare drysse rundt og indsuge stemningen, sætte os på fortovscaféer og iagttage folkelivet over kanten af en espressokop eller et vinglas.

Vi holder af kvarteret omkring Via Urbana og Piazza della Madonna dei Monti. I det antikke Rom var det rabarberkvarteret, Suburra, og i dag er det ujævne gader med brosten, pudsede etageejendomme i varme farver, små værksteder og forretninger. Familiedrevne restauranter serverer himmelske måltider og tiltrækker såvel lokale som turister.

Via Urbana

I 2007 protesterede beboerne mod den gennemkørende trafik, og i dag er det blevet en zone med begrænset trafik. Der er færre biler, og kvarteret synes ikke længere helt så slidt, skønt det stadig har patina. Forretningslivet blomstrer med flere tøjbutikker og designershops, og det skulle ikke undre spor, om kvarteret bliver helt mondænt i løbet af nogle få år.

Sådan gik det med det maleriske Trastevere på den anden side af Tiberen. Trastevere er i dag et fluepapir for turister og har mistet sin idylliske uskyld, medmindre man kommer, før bydelen vågner efter nattens udskejelser.


Noget af det særlige ved Rom er fornemmelsen af tidløshed. Man kan gå hen ad en gade, og bygninger fra moderne tid smelter sømløst sammen med rester fra antikken. Fortid er ét med nutid, og det pompøse veksler med det ydmyge.

Lidt sightseeing blev det dog også til. Vi besøgte Trajans marked for første gang og tog os tid til at slentre rundt på Forum Romanum, som vi tidligere er hastet henover på flugt for den brændende sol.

Det har absolut sine fordele at besøge Rom, før solen får magt. Vi glæder os til næste gang.

4 thoughts on “En sviptur til Rom

  1. Eric Bentzen

    @ Ellen
    Ja, det er svært at nå det hele. Rom er en pragtfuld by, hvad enten man er til shopping, historie, atmosfære, grøntsagssupper – eller you name it!
    Men at tage derned i juli/august er nærmest suicidalt. Hvis jeg havde frit valg, ville jeg vælge maj, hvor der er lunt uden at være for varmt, og hvor vejret er mere stabilt end i april.
    Vi tager til Italien igen i maj, men da bliver det Sicilien, hvor kirsebærrene er modne, og hvor der er så smukt, så smukt 🙂

    Svar
  2. Ellen

    Du beskriver stemningen i Rom rigtig godt, og du bekræfter vores teori omkring det rette tidspunkt for et besøg i den dejlige by. Vi har kun været der én gang, midt i juli, og holddaop, hvor var det hedt. Vi lå brak mellem kl. 12 og 16.
    Det var i 1996, og lige siden har vi talt om at tage derned igen i april eller maj. Indtil videre er det blevet ved snakken, men det skal nok lykkes en dag. Jeg tror, at vores englændere må bære en del af skylden for, at Rom er blevet nedprioriteret.

    Svar
  3. Eric Bentzen

    @ Erik
    Nej, Rom bliver man ikke træt af uden videre, og det kan meget vel blive til flere svipture i årene, der kommer 🙂
    Og ja, når jeg har fået skrevet lidt prosa, opdateres hjemmesiden med tekst og billeder.

    Svar
  4. Erik Hulegaard

    Det noteres – via hjemmesiden – at den rejseglade blogejer siden 2001 er kommet til Rom ca. hvert andet år. Det er ikke – for en Italiens-elsker – til at få svip af. Heller ej begrebet “svipture” (udenfor sæsonen), der giver alt andet end svip.

    Der formodes at komme en opdatering på hjemmesiden (?)! 😉

    Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *