Danmark lukker ned, stormen er breaking news. Jeg cyklede hjem lidt over 2, før vinden for alvor tager til. Nu venter jeg på kulminationen.
Cementovnenes emissionsmåleudstyr måler også tryk, og det meste af dagen har jeg haft en kurve fremme på skærmen med barometerstanden for det sidste døgn.
Planen var at tage hjem, før barometeret begyndte at stige igen, for så kommer vinden for alvor. Modvinden var nu hård nok, skal jeg hilse at sige. Det regnede også, og så er det godt at have kasketten på, så man ikke får så meget lige i ansigtet.
Nu har jeg lukket missen ind, så vi sammen kan holde fast (Tot, hvæs kløerne!). På disse kanter kulminerer stormen ved 17-19 tiden. Jeg håber hytten holder.
Og som om det ikke kan være nok, snakker de om sne i morgen.
I går lå en seddel i postkassen med tilbud om snerydning fra nu af og til 1. marts (minus 14 dage omkring jul) for 750 kr. incl. moms. Tillæg 200 kr. for hjørnegrunde.
Vi har en hjørnegrund med laaangt fortov, så jeg synes, at det er et rigtig godt tilbud, og man kan sågar trække det fra i skat i lighed med håndværkerudgifter.
Så jeg ringede straks i dag, og vi har en aftale. Ikke længere noget med at stå op en time før normalt for at skovle. Ahh 🙂
/Eric
Ja laaange fortovsrydninger er ikke noget at spøge med! Godt at der kan hjælpes mod betaling, men alligevel.
Jeg har undret mig over en stormskade på en cementmur, som er “vejdige” ved Rågeleje, der er masser af billeder i lokalaviserne, jeg har også taget mange men viser kun ét på dax2 ( http://dax2.wordpress.com/2013/12/12/beton-kundskab/ ) og hvis du ikke stopper mig, vil jeg skrive pænt til Teknisk Forvaltning og sige, at de har været uforsigtige, da de bestilte en betonmur, der skulle kunne modsta havet, der ved denne strækning ofte kommer helt op til vejen.
Jeg ved ikke hvor meget almindelige mennesker kan gøre for at bevidstgøre en kommunes tekniske forvaltning om at der er steder, hvor det ligefrem er økonomisk sundt at vide noget om byggeteknik (og “hydraulik” som ingeniørkunst ved vand-miljøer kaldes).
Åh, mon ikke det er gået op for Teknisk Forvaltning, at der er noget galt. Selvfølgelig kan ordentlig beton modstå den slags – se bare tyskerbunkerne langs Vesterhavet. Det er nok den forkerte entreprenør, de har valgt.
Vi har et af disse geniale, flade, paptage, så de r er
Intet loft. Det synes at være selve pappet, der
Er skrællet af.
Ups, det lyder ikke så godt!
Det glæder mig at du har sørget for kattens ve og vel.. Tot skulle nødigt blæse væk.
Sådan et tilbud var vi helt sikkert også røget på, hvis vi havde fået det. Her og nu er vi ophøjede ligeglade, et firma sørger for at fjerne sneen, og det gør de i følge naboerne ganske udmærket.. 🙂
Ja, man bliver visse bekymringer kvit, når man flytter i lejlighed. Mht. snerydning kunne jeg godt blive stamkunde, hvis det gøres tilfredsstillende. 🙂
Mellem tag og himmel er der gerne et loft, så man ikke kan se noget uden at klatre op. Pøj, pøj. Jeg TROR ikke, der er sket noget her, men det får dagslyset afsløre. Alt fik en rusketur.
Vi har også truffet aftale med en snerydder. Selv om vi har sneblæser selv, så var det på tide at udlicitere den opgave. Vi har også lukket kattene ind på grund af stormen. Vi har faktisk en i overskud, men han bliver altså ikke sluppet ud igen, før det her helvede er overstået. Vi lever stadig i spænding mht. hvor meget af taget, der er røget af. So far, er der ikke udsigt direkte til stjernehimlen, og jeg krydser fingre for, at det forbliver på den måde, indtil vinden for alvor er løjet af. Men noget er der sket med det tag, så meget er sikkert.
Arrjj, Eric – det er snyd!
What? Snerydningen eller skattefradraget?
Skattefradraget er vel OK motiveret. Men skal du så bare ligge der, imens resten af landets hjørnegrundsejere skal op og ud med sneskovlen…
🙂
Jeg kunne kysse kvitteringen og danse på sofabordet, men med nordjysk mådehold svarer jeg lakonisk: “ja”.
Well, han fortsætter åbenbart fra sidste år, så helt galt kan det næppe være. Jeg satser i hvert fald, og han lød som en flink fyr. Om det så bliver snevinter, er jeg i den sammenhæng ligeglad med – det er en slags forsikring mod hold i ryggen og afsnuppet nattesøvn. Han bor i nabolaget, og i carporten så jeg i dag en minitraktor med fejebørste foran, så jeg er fortrøstningsfuld.
Længe leve de flittige iværksættere 🙂
Det lyder næsten for godt til at være sandt! Jeg ville heller ikke tøve et sekund med at give manden (går jeg ud fra, det må være) en chance til den pris. Som du selv siger, er det kun ham selv, der bestemmer, om tilbuddet kun er holdbart i denne sæson.
Det er vovet af ham, synes jeg – han kan jo på ingen måde vide hvor omfattende arbejdet bliver, men han kan selvfølgelig have lavet en statistisk vurdering af det 🙂
Der er, som en vestjyde sagde i TV, en brise i dag. Det har nu også stormet godt og grundigt her, hytten har holdt til nu. Smart at slippe for snerydning for den pris, blot må man håbe at der ikke er indgået for mange aftaler så det bliver svært at nå alle fortove.
Du vil sandsynligvis more dig over min samtale med det tekniske departement i dag, jvf. mit sidste indlæg.
Jow, det blæser stadig æ bette kun. Tanken om antal aftaler har også strejfet mig, men lad os nu se. Hvis han vil drive forretning i mere end én sæson, må han leve op til sin del af aftalen. Og tak, jeg klukkede over din department-historie. 😉
Hmm
Vidste faktisk ikke snerydning ku trækkes fra i skat
Men mon ikke jeg overlever de ca 2 m2 jeg har nu om dage
Jo, du kan jo altid kompensere for energiforbruget med en ekstra frankfurter. 😎
Det er da et fantastisk tilbud på snerydningen; så kan du sove en time længere hver morgen hele vinteren, mens du lader andre skrabe for dig.
Hyg dig med Tot!
Yep, sagen er at tage sig en skraber, mens andre skraber 😉