Stofa ændrer uopfordret mit bredbånd fra 20/2 Mbit til 30/2 Mbit. Det klager jeg bestemt ikke over, men alt det med bånd er lidt forvirrende.
Selvom et transportbånd har en båndbredde på fx 180 cm, er det ikke et bredbånd, for bredbånds båndbredde måles i hertz, og bredbånd med stor båndbredde er normalt meget smalle.
Men det er ikke det eneste forvirrende.
Transportbånd kan ligesom snørebånd køre på kryds og tværs, men det gør ikke nogen af dem til korsbånd. Admiralen i visen har kors og bånd og stjerner på, men det er heller ikke korsbånd.
Nogle bånd er ikke så forvirrende, blot er betydningen ikke krystalklar.
Kulinarisk er der fx lakridssnørebånd, båndspaghetti, båndsalat og tungebånd. De sidste skal skæres godt for og løftes med en båndoptager, hvis man ikke vil have hold i ryggen.
Familiebånd er videooptagelser af familien – sådan en slags blodets bånd. Intet er så kedeligt som andre familiers familiebånd, og de fortjener at blive til båndsalat, hvis de vises uden for familien.
Gummibånd er tætte, men man bruger ikke gummi til at knytte tætte bånd. Knyttede bånd kaldes også samlebånd, og det er faktisk svært at gøre dem tætte.
Tætte bånd bryder man sig om, indtil man bryder dem, og nu må jeg hellere afbryde dette vrøvl, som startede, bare fordi der kom brev fra Stofa.
Alle de gode bemærkninger er taget, jeg er igen kommet for sent, men det er ikke engang sikkert, at jeg ville have fået så mange gode indfald, som de øvrige kommentatorer.
Jeg er meget enig med dig i den om familiebånd. Der er ikke noget værre end at blive rodet ind i andres familiebilleder eller -videoer; og så sidder man der og skal se interesseret ud. Frygteligt.
Det er da dejligt, at du nu kommer op på 30/2, hastighed er alfa og omega, selv om jeg nok synes, de 2 er lidt lidt. Jeg har selv 10 i upload og det går an. Jeg kan især mærke det, når jeg uploader alle gravsten på en kirkegård. Der går altså et stykke tid også selvom hver gravsten er komprimeret til omkring 100 k.
Jeg kan sagtens købe højere hastighed, men tænker ikke så meget over det. Vel tager det lang tid fx at uploade en HD-video til YouTube, men man kan jo lave noget andet samtidig.
Hellere det end familiebånd. 😉
Der er ingen bånd der binder mig, når jeg morer mig højlydt over dine morsomme bånd-beretning.. 🙂
Godt, man skal ikke være båndlagt.
Rent bortset fra det, så er Stofa fuldstændigt hæmningsløse. Vi betaler for “op til 70/5”. Hvad vi har er aldrig over 50/5, meget tit 10/5, så måske skulle Stofa båndlægge lidt af deres ildhu, indtil de har lært ikke at sælge – eller forære væk – kapacitet, som de ikke har.
Det tror jeg gerne. Jeg betaler for 20/2, og det havde jeg, sidst jeg tjekkede. Nu siger de altså, at det stiger til 30/2 for 0,90 kr. mere pr. måned fra 1. april.
Jeg har det fint med 20. TDC solgte mig 8 Mbit i sin tid, men forbindelsen røg uafladeligt i glimt, fordi der var for langt til centralen – et af TDC’s datterselskaber sagde, at de max ville garantere 2 Mbit via det antikke kobber. Derfor skiftede jeg, og det har fungeret tilfredsstillende.
“Man binder os på mund og hånd”, og du tryllebinder os med dine ord, ganske som du plejer 🙂
Med venlig hilsen
din evigt forbundne
Ellen 😉
Tak Ellen. Er det mon båndage?
Hehe … hvem ved? … min erfaring inden for dette område kunne være bredere 😉