Siciliansk driverliv og fest

Driverlivet i Giardini Naxos leves nøjagtig som planlagt, men festen i aftes på gården med orangelundene var ikke forudset hjemmefra.

Det meste af den første hele dag i Giardini Naxos gik som planlagt med minimal aktivitet. Morgenmad på balkonen i markisens skygge, slentretur ud på molen, cappuccino på Angelina 10 meter fra det blå-blå Middelhav, frokost, siesta osv.

Balkonudsigt

Aftenudsigt fra balkonen

Eftermiddagen drev vi af på balkonen bortset fra en smuttur for at købe en flaske vin til værten for aftenens fest. Det er meget normalt at medbringe hjemmelavede lækkerier eller kage, men der kunne vi på feriefeltfod ikke rigtig være med.

Med siciliansk præcision blev vi hentet ved Taverna Naxos en god halv time senere end adviseret. ”Vi” var tre muntre danske piger, en ældre engelsk dame og hendes datter, en trind sicilianer med kuffert og så os.

Bilerne kørte ind i landet og opad til vi nåede en gård med udsigt til vidtstrakte orangelunde og Etnas fod. Ejeren af gården var en lille ældre herre, firskåren og smilende. De andre kaldte ham Don et-eller-andet, men det var vist i spøg.

Orangelunde på Sicilien

Orangelunde i aftenlys

Andre sicilianere kom til, nogle med børn, og til sidst var vi vel en 30 stykker til ca. 10 stole. Der var fyre fra fotoklubben, den festlige kaptajn for en af udflugtsbådene, en forfatter som på femte år skrev på en bog, samt adskillige andre.

De fleste havde noget spiseligt med à la tun i citron og olivenolie, ost, kage, brød og hvad ved jeg. På den udendørs grill blev der stegt fennikelpølser til den store guldmedalje, og det hele blev anrettet som buffet i stadsstuen på et stort, solidt træbord.

Siciliansk grill

Sicilianske fennikelpølser på grill

Buffet

Senere kom der appelsiner ind i store kurve, Angelo serverede jordbær i plastikkrus, og der var kager nok til at forsyne et konditori på Strøget i København.

Der var en stemning af løssluppen livsglæde og munterhed, som ikke blev mindre, da den lille trinde gav den som DJ med musikanlægget fra kufferten.

Det store bord blev rykket til side, og så blev der danset. Nu er jeg desværre allergisk over for diskoteker og limonadepop for fuld udblæsning, så jeg blev pludselig interesseret i gårdhaven, hvor mørket havde sænket sig.

Siciliansk gårdhave

Fra gårdhaven

Den ældre engelske dame holdt stand i en af diskotekets få lænestole. Måske hjalp det på moralen, at Dronning Elisabeth betragtede hende fra en af hylderne.

Da den engelske dame og datteren skulle hjem, spurgte Angelo, om vi ville med. Han kunne selvfølgelig godt se, at diskoteks-hurlumhejet ikke lige var vores kop te. Men festligt var det, og uhm hvor smager fennikelpølse godt!

Jeg skriver dette i markisens skygge. Termometeret siger 27,6 grader, men det tager vist ikke højde for brisens chillfaktor. Man bliver kuldskær hernede. Jeg må enten tage en trøje på eller tage hul på siestaen.

Hm, det var da et nemt valg …

 

6 tanker om "Siciliansk driverliv og fest"

  1. Gowings

    Billedet af jeres lille selskab kørende op i bjergene i sorte biler ad støvede sicilianske grusvejede på vej mod en appelsingård kan ellers godt få en nok så sikker mand til at ryste på hånden…..

    Det lyder som en spændende og hyggelig aften og jeg havde ellers gerne set billeder af dig i kædedans med Don’en og venner 🙂

    Svar
  2. Inge

    Hvor ubehageligt med sådan en ubehandlet allergi.. 😉
    Jeg håber der var et par ikke-danse-allergikere som kunne svinge fruen.. 😀

    Svar
  3. Henny Stewart

    Det ser vældig hyggeligt ud på billederne, men der har man selvfølgelig heller ikke lydkanalen med. Men det er da en sjov oplevelse på en ferie. De fleste ferierende kommer ikke i nærheden af de lokales privatsfære.

    Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *