Overskriften er et (oversat) citat af George Burns, og jeg kom til at tænke på det i dag, hvor studenter kørte gennem villakvarteret.
Det er ikke til at forstå, at det er 38 år siden, jeg selv blev student og kørte i hestevogn. Og når man bruger vendingen: ”Det er ikke til at forstå, at det er så længe siden” er det et stensikkert tegn på, at man er ved at blive gammel.
Jeg skal ikke plage jer længe med pubertetsminder, men i det store hele var gymnasietiden en fornøjelse. Hasseris Gymnasium var næsten nyt, og lærerne (de fleste) var også unge.
Det så vi som en fordel. Dengang. Det var det sikkert også på nogle måder, men næppe alle, og det kan også være lige meget nu, hvor det løb for længst er kørt.
Vi var også glade, da eksamensræset var overstået, og vi kunne feste og køre i hestevogn. Det har ikke ændret sig, bortset fra at der ikke er så mange hestevogne mere.
Lad mig slutte med endnu nogle citater af George Burns:
“You can’t help getting older, but you don’t have to get old.”
“You know you’re getting old when you stoop to tie your shoelaces and wonder what else you could do while you’re down there.”
“I look to the future because that’s where I’m going to spend the rest of my life.”
Nå, grillen er ved at være klar (og det var ikke et citat).
I år var det 50 år siden jeg blev student, og studenter har jeg ikke bemærket, idet jeg – vanen tro – har været i Østrig på dette tidspunkt.
Din heldige kartoffel, at du har været i Østrig, mener jeg. Det ser jeg frem til at læse om.
Jeg har ikke set en eneste hestevogn i år, hverken her i Roskilde eller i København, men gaderne har genlydt af glade studenter i alverdens forskellige åbne lastvogne, det er en fornøjelse at se alle de jublende unge mennesker, og lige nu traver rigtig mange af dem rundt på en stor mark her i byen.. 🙂
Hvorfor traver de rundt på en mark? Leder de efter pot eller noget lignende?
Åh, herregud da, dit lille pus – jeg kan fejre 41 år i år 🙂 – og vi kørte (også) i hestevogn …
Dit citat nr. 2 har jeg brugt over for alt og alle til kvalmepunktet – elsker det simpelthen!
John kan godt lide denne: “Jeg er IKKE skaldet! Jeg er bare højere end mit hår!”
Det er SÅ flot, at du kan skrive. Jeg håber virkelig, at min motorik er lige så god, når jeg når din alder. 😉
Møgunge 😉
Har du i øvrigt en forklaring på, at dit WP pludselig ikke kan huske mig mere, men at jeg skal skrive det hele hver gang? Det kan vel næppe have noget med blogejerens alder eller hukommelse at gøre …
🙂 Ja, det er en beklagelig bivirkning ved at bruge et plugin, der cacher siderne som html, så de serveres hurtigere for læserne.
Jeg bruger det for at nedsætte serverens CPU-belastning og afkorte responstiden. Webhotellet er ellers dyrt nok, men WordPress er forslugen.
Bortset fra at det larmer, når de kører rundt i hestevogne (der efterhånden er blevet til lastbiler) synes jeg nu alligevel altid, at det er festligt. De unge er så glade og deres huer er velfortjente. I dag har de fag, som jeg ikke engang aner, hvad går ud på – og jeg kan heller ikke huske hvad de hedder. Jeg tror på en eller anden måde, at det er sværere at blive student nu om dage end da jeg selv blev student i 1983, herre Gud det er jo en menneskealder siden.
Vi larmede også dengang, men jeg vil til enhver tid hævde, at de har brugt den menneskealder, du nævner, til at gøre det meget nemmere at blive student. 😉