Så er vi på Leros, den lille ø nord for den lille ø Kalymnos nord for den noget større ø Kos. Så er alle vist med på, at himlen er græskblå.
Turbulens spillede fjerbold med det lille propelfly under indflyvningen til Leros søndag morgen. Snart faldt vi brat, og snart røg vi sidelæns, så kaptajnen måtte krænge kraftigt for at holde kursen.
En ældre græsk dame var rædselsslagen, og stewardessens smil var stift, men kaptajnen har nok prøvet det før, for vi landede med et betryggende bump og standsede flere meter før havet.
Vi bor på Nikis Studios i Panteli, 10 minutters gang fra Panteli Bay (ned) og 10 minutters gang fra Platanos (op).
Lejligheden er ”enkelt udstyret,” men pænt stor, og så er der en lækker skyggefuld terrasse med safaristole og pool-udsigt. På en klippetop højt ovenover kan vi søge tilflugt i den gamle johanitterborg, hvis piraterne kommer.
Platanos er en gammel by med huse i græske kulører, kaskader af rød bougainvillea og gader fra før verden gik af lave med automobiler. Her kan man købe ind eller hænge ud på torvet, det kaotiske knudepunkt hvor alle kommer forbi før eller siden.
Videre, ned ad den stejle bakke til den anden side, ligger Agia Marina, hvor flyvebådene lægger til. De to byer er vokset sammen, og her er en bugt med cafeer på havnen og aktivitet at se på. Længere ude ligger Alinda, et turistområde med glimrende badestrand.
Modsat bakken op til Platanos (altså når vi går ned) ligger det hyggelige fiskerleje Panteli. Her er en lille beskyttet havn med fiskerbåde, og ud til stranden ligger en håndfuld gode taverner.
Om aftenen dækker de op på den smalle strand, og med benene boret ned i sandet vipper bordet aldrig. Bølgeskvulpene er gratis tilbehør.
Der er også en ramponeret café. Her sidder solgarvede græske mænd dagen lang under et halvtag af palmeblade, snakker og spiller backgammon.
Det er vores foretrukne aperitif-sted. Her synkroniserer vi hjernebølgerne med havets, mens solen går ned, og måske kommer den lille hund med underbid forbi og hilser logrende. En velvoksen ouzo koster 1½ euro, så det vælter ikke budgettet.
Vores foretrukne taverne, Psaropoula, ligger et minuts gang herfra, medmindre man får en sten i sandalen. Der spiste vi i går, og der spiser vi i aften.
Det er traditionel græsk mad, som er mange gange bedre og billigere end det aftensmåltid, vi fik på det eksklusive lufthavnshotel (Sofitel) lørdag aften.
De reklamerer med gratis WiFi, og med dette indlæg må vi se, om det glider ud lige så let som Metaxaen glider ned. Vi må se, hvordan det bliver med blogfrekvensen.
Ferien er kun lige begyndt, men batterierne er allerede oppe på knap 50 %.
/Eric
Tak Poul, hyggen får fuld gas! Og velkommen hjem til dig 🙂 Din kommentar skulle godkendes, fordi det var første gang – en simpel snubletråd for spam.
Hej Helle og Eric
Nyd jeres ferie. Er selv lige kommet hjem fra 14 super gode dage på Kreta, Hyg jer
Alle gode ferieønsker til jer, der støtter grækerne.;-)
Følger med i de spændende oplevelser og spekulerer på, hvem der inviterer jer til fest denne gang. I kommer jo altid ud for nogle gæstfri indbyggere…..
Men husk nu også at slappe af, før turen går tilbage til DK’s kedelige efterår/vinter.:_)
Afslapning er ikke noget problem. Vi skal nærmest finde på undskyldninger for at lave noget. 😉
Tak til alle for de gode ønsker. Modtageren er tunet ind på nydelseskanalen, og her i middagsheden har vi søgt terrasseskyggen efter en slentretur til Agia Marina (hvis nogen ellers kan slentre op ad den stejle bakke!).
Det viser sig, at Nikis har WiFi! Jeg havde set det på listen, men da det er beskyttet, og der ikke er sagt eller skrevet noget, troede jeg, at det var privat. I dag kom Niki forbi, og jeg spurgte, så nu kan jeg surfe fra terrassen 🙂
Jeg ønsker jer en rigtig skøn ferie. Leros er så skøn en ø, og der kunne jeg godt tænke mig at holde noget af min næste ferie. Øen har en helt anden stemning end fx Kalymnos.
Jeg håber, du holder blogfrekvensen, for det er spændende at følge med i jeres liv dernede.
Gode feriedage ønskes. Ser frem til spændende beretninger om gøren og laden i Grækenland.
Jeg håber, I må få en rigtig dejlig ferie. Vi er lige kommet hjem fra et dejligt kurophold i Montenegro.
Lyder da helt vidunderligt. Glæder mig til at følge med her fra Fyn.
Jeg gætter på Grækenland 😉
Spøg til side … nyd livet mens vi andre slaver 🙂
Håber batterierne når op på 100% ellers er I nok nødt til at forlænge.. 🙂
Rigtig god tur! Opfordringer til at nyde det synes overflødige…
Her regner det.