Bacillen eller virusset var sikkert med i bagagen hjemmefra, for hvordan pokker får man ellers dårlig hals, når vejret er som lune kærtegn?
Altså hvad er sikkerhedskontrollen egentlig værd, når sådan noget skidt kan slippe igennem?
Host og pyh!
Men når det nu skal være, er det da bedre at have slappe koder på Leros end hjemme i det koldklamme, you know what.
Jeg skruer aktivitetsniveauet ned til kun at omfatte lejligheden og terrassen. Så kan jeg måske slå siestarekorden, og mon ikke det går bedre allerede i morgen?
Da der således er dømt pause og sugetabletter, bringer jeg nogle pausebilleder.
Jeg vender hals(st)arrig tilbage ved lejlighed.
/Eric
Nogle venter med at blive syge til ferien begynder, andre smittes i flyveren. Håber det er en ekspres-dårligdom som ikke hindrer ret meget.
Tak Jørgen, den er allerede på retur.
Jeg havde ellers skrevet en længere kommentar til dig, men den er åbenbart forsvundet i cyberspace. Pas nu på med den forkølelse! Fx bruger jeg aldrig selv air con, for jeg bliver bare syg af den. God bedring.
Tak Hanne, her til morgen går det allerede meget bedre. Der er stadig lidt creme i hornet + hoste, men feberen er væk.
Jamen altså, Eric, du betaler da vel ikke også for at ligge på langs dernede…?;-)
Snarlig god bedring!:-)
Det med at leje liggestole er ikke unormalt, men det er ikke noget, jeg bruger. Tak, i dag går det meget bedre.
God bedring! Mon ikke ouzo, i beherskede mængder, vil virke desinficerende på halsen? Synes jeg har hørt det en gang …
Sugetabletterne har virket forbløffende godt, men man må også tænke fremad og sætte forebyggende ind bredspektret. 😎
Tilstrækkelig meget Metaxa og du glemmer fuldstændig dine dårligdomme. Til gengæld bliver Helle måske ligefrem proportionalt mindre begejstret for sin ledsager 😉
Jeg synes tit, man redder sig en eller anden dårligdom i fly, desværre. Håber du snart kommer over det – god bedring skal i hvert fald lyde her fra et halvkøligt Sverige.
Tak, som nævnt synes jeg allerede, det går bedre. Jeg gør stadig med de andre hunde, men øjenlågene har tabt et par kilo i løbet af dagen, så det går nok. En stille dag i skyggen er heller ikke værst. 🙂
@Inge & Per
Jeg har prøvet både ouuzo og Metaxa, men det var i almindeligt forebyggende øjemed. Jeg vil afgjort optrappe medicineringen. 😉
Efter en dag på terrassen kun afbrudt af en 2-3 siestaer går det allerede meget bedre. Cikadesang og 30+ grader i skyggen fremskynder helbredelsen.
Sikkerheds kontrollen virker da slet ikke når man rejser til Grækenland på denne årstid, vidste du ikke det.. 🙂
Ellers holder jeg med Per, prøv med Ouzu og Metaxa, hvis ikke det virker bliver det i hvert fald noget sjovere at have det skidt..
God bedring med halsstarrigheden 😉
Ouzu eller Metaxa kunne være løsningen …