Det gode rejsetilbud

Forleden var der mail fra Alitalia. Hvis jeg køber billet senest den 28. november, kan jeg få 15 % rabat. Det var da værd at undersøge.

Alitalia

Planen er nemlig at holde forsommerferie på Sicilien, så jeg tjekkede, om man kan flyve med Alitalia fra Aalborg til Catania, og det kan man. De samarbejder nemlig med KLM, som flyver fra Aalborg til Italien via Amsterdam.

Vi har før rejst med KLM til Italien. Samarbejdet med Alitalia har den fordel, at bagagen går igennem hele vejen, men jeg havde nok ikke fundet på at søge samme rejse hos Alitalia, hvis ikke jeg havde fået rabattilbudet.

Erfaring har indpodet mig en vis skepsis, så jeg sammenlignede billetpriser og flytider hos de to selskaber.

Det er det samme fly fra Aalborg til Amsterdam, men hvor KLM flyver til Catania via Milano, gør Alitalia det via Rom. Med KLM giver morgenflyet kun 45 minutter i Amsterdam, og så skal der ikke gå meget galt, før bagagen bliver agterudfløjet. Jeg valgte derfor en senere og lidt dyrere afgang.

Alitalias flytider er bedre, og en returbillet for en person koster rundt regnet 5.000 kr. – ca. 400 kr. mindre end med KLM (med de valgte afgange). Det er i sig selv interessant, at både tider og pris er bedre, og så er der det med rabatten.

Fra markedet i Siracusa

Fra markedet i Siracusa

Jeg fulgte linket til min rabatkode og søgte herfra på samme rejse som før. Nu stod priserne pludselig i danske kroner, ikke euro, og en returbillet kostede rundt regnet 7.000! Selv minus 15 % rabat var det dyrere end normalprisen!

”Fup og svindel!” rasede jeg og lukkede siden med et kontant tryk på CTRL+F4; men da damptrykket var faldet, tænkte jeg, at om ikke andet var der da stof til et syrligt blogindlæg om ”gode rejsetilbud”.

Jeg fulgte derfor linket nok en gang for at få de præcise tal, og nu var prisen sørme faldet til 9.818 kr. for to personer. Altså ca. 4.000 mindre end første gang og før rabatten på 15 %. Underligt!

Nå, for god ordens skyld skal vi have clearet ferien på arbejde i morgen, og hvis billetprisen stadig er den samme (eller lavere!), slår jeg til.

Ellers venter jeg bare. Der er flere måneder til ferien på Sicilien, og der kan jo komme et godt tilbud når som helst.

/Eric

9 tanker om "Det gode rejsetilbud"

  1. Eric

    Ha! I dag skulle rabatten så høstes, men først et stykke inde i bestillingen, hvor man undrer sig over, at rabatten ikke bliver fratrukket, kan man læse med småt, at der er nogle finurlige regler, som gør, at der ikke kunne opnås rabat på denne rejse.

    Så gik tiden med det. Alitalia må vente med at låne vores penge til 0 % rente.

    Svar
  2. Jørgen

    Man skal åbenbart være om sig og finde ud af om selskaberne mener prisen er det ene eller andet. Det gælder sikkert også hoteller.

    Svar
    1. Eric

      Ja, man skal ikke acceptere det første, for det er ikke nødvendigvis det bedste. I morgen ved jeg mere.

      Svar
  3. Ellen

    Der sker det, at du bliver nøje fulgt (surprise) under dine søgninger, så prisen vil meget ofte stige fra første til anden til trejde osv. gang, du søger på samme rejse. Jeg siger ikke, at de tilbud er snyd, og du kan sikkert godt finde billige billetter, men det er godt at kende prisniveauet på forhånd og så i øvrigt starte med at tjekke via fx Momondo, så du ser en masse priser for den samme rejse i ét hug.
    Rejsebureauer er nu ikke så tossede at benytte, for de har ofte nogle rigtig gode aftaler med flyselskaberne, hvilket kan gøre det svært at finde billigere billetter selv – derfor under jeg dem gerne at ‘skumme fløden’, som Henny kalder det.
    Som tommelfingerregel finder du de billigste flybilletter omkring to måneder før du skal bruge dem, og fra 14 dage og frem mod afrejsetidspunkt vil de hele tiden kun blive dyrere.
    Det var bare lidt erfaringer fra min sekretærtid, hvor jeg sendte chef og kolleger rundt i verden 🙂

    Svar
    1. Eric

      Det med at rejsens pris kan stige ved fornyet søgning har jeg læst masser af steder, men jeg har aldrig selv været ude for det. Det skete i dag, men ved næste besøg var det normalprisen. Får man mistanke, kan man jo bare slette cookies fra det pågældende selskab – så kan man kontrollere, om prisstigningen er reel.

      Ved mere komplicerede rejser ville jeg absolut overveje et bureau, men Sicilien er “hjemmebane”.

      Det er fint med tommelfingerregler, men prisen matcher det, vi betalte for to år siden, hvis det holder med 15 % rabat, slår jeg til.

      Svar
  4. Henny Stewart

    Ja, det er noget af en jungle, det med rejsepriser. Heldigvis er man ikke længere henvist til et rejsebureau, der skal skumme fløden for at bestille rejsen for én.

    Svar
  5. Stegemüller

    Du milde nogle prisforskelle, tusindvis af kroner er da værd at tage med.

    Du jo alt det rigtige nemlig undersøger tingene til bunds. Det er jeg såmænd ikke så sikker på, at jeg ville få gjort. Jeg ville tænke, at den første pris, der kom frem, nok var den rigtige.

    Det er et dejligt billede med alle tomaterne. De giver rejselyst.

    Svar
    1. Eric

      Lige hvad der skete med den første pris i DKK, ved jeg ikke, men den var da helt tovlig. Markedet i Siracusa er mundvandsfremkaldende 🙂

      Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *