Kæledyr

Nedenstående billede af katten og æslet er hverken taget med kameraets kæledyrsindstilling eller smiludløser. Det er bare taget.

Kæledyr

Og så ikke mere snak om det nye kamera. Billeder taget i dag ville også bare blive tågede. Her i Aalborg er tågen blevet tykkere og tykkere i dagens løb, og jeg har stukket næsen i sky.

 

6 tanker om "Kæledyr"

    1. Eric

      Jeg har viderebragt komplimenten. Han har lige lettet lækkermåsen fra mit skød, så jeg nu kan skrive 🙂

      Svar
  1. Erik Hulegaard

    Både det blå æsel og ikke mindst TOT er tydeligt trætte ovenpå de mange optagelser og tests med det nyindkøbte kamera. Sony-smiludløseren skal vist hvile lidt….

    ….mon bloggen en dag fortæller om TOT, der er tilmeldt Bentzen-Kronborg-matriklen :-))))))

    Svar
    1. Eric

      Æsel er da fuld af pep (omend han er lidt melankolsk), og Tot bli’r bare så utrolig træt af at være vågen 🙂

      Tilmeldt matriklen? Well, Tot har stadig kun status af “hyppig gæst”. Fremtiden vil jeg ikke spå om.

      Svar
  2. Stegemüller

    “Kæledyrsindstilling” er et herligt ord. Jeg er sikker på at fremtidens kameraer vil medføre en sådan indstilling.

    Årh hvor Tot dog sover godt. Alle dine poster om Tot får mig til at længes efter at have kat igen. Jeg har studeret Inges Kattehjems hjemmeside; men problemet er, at de råder til at have to, når det skal være indekatte, og jeg synes ikke jeg kan overskue at få to katte på en gang.

    Svar
    1. Eric

      Ja, han har et godt sovehjerte 🙂 Jeg synes det er synd, hvis en kat ikke kan komme ud. Hvor nuttede de end kan være i en sofa, er de i bund og grund jægere med stærke instinkter.

      Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *