Vi døjer lidt med økonomisk krise, arbejdsløshed og den slags, men iflg. de Konservatives forkvinde lurer langt større farer.
Lene Espersen udtaler til Politiken:
“Ja, jeg gentager gerne, at militant islamisk fundamentalisme er den største trussel, vi står over for.
For hvad nytter det, at vi lever i et samfund uden økonomiske problemer, hvis vi regeres af islamistiske mørkemænd, der spærrer kvinder inde i burkaer, afskaffer ytringsfriheden og dræber demokratiet?
Hvad nytter vores kamp mod klimaforandringerne, hvis vi ender med at overlade samfundet og vores børnebørn til et militant islamistisk diktatur?”
Det er godt at have en regering, som kan sætte tingene i perspektiv. Jeg må indrømme, at jeg ikke straks indså, at militant islamisk diktatur kan bekæmpes ved at forbyde burkaer.
Men at gøre en håndfuld kvinder frie med tvang er ikke så lige til. Måske strider en burka-lov mod Grundloven, og der er også det rent praktiske med håndhævelsen. Skal kvinderne f.eks. tvinges til at smide toppakningen, hvis de antræffes i Netto i ulovlig påklædning?
For at sikre en seriøs og grundig behandling af dette problemkompleks, har statsministeren nedsat et burkaudvalg.
Man må håbe, at udvalget og regeringen hurtigt kan eliminere truslen om islamisk diktatur, så det igen kan nytte at gøre en indsats mod arbejdsløshed, klimaforandringer og den slags.
Ellers bliver det Lene Espersens anden højresvingsulykke.