Grillet andebryst og røgforgiftning

Det var landand, stod der på pakkerne, og det er sikkert rigtigt. Det var i hvert fald ikke Pekingand, som er den eneste byand, jeg kender.

Grillrøg

Det værste er overstået

Jeg grillede andebryst lørdag. Det smagte rigtig godt, men røg som bare fanden, og jeg ventede hvert øjeblik at høre sirenerne komme.

Grill er godt, og udover den stærke varme, som forsegler og alt det der safttekniske, er det røgen, der gør det. Fedtet drypper ned på de gloende kul, så kødet får røgsmag.

Men da jeg for første gang smækkede et par andebryster på grillen, skal jeg love for, at der kom røg som aldrig før. Andefedtet tapløb ned på kullene, og det røg helt vildt, så jeg måtte holde vejret, når brysterne skulle vendes.

Jeg ventede hvert øjeblik sirenernes hylen, men ingen ringede efter brandvæsenet. Sikkert fordi det regnede, og havefolket så Søren Ryge. Eller hvad de nu laver, når det regner.

(Tro nu ikke, at jeg stod ude i regnen – vi har et glimrende halvtag.)

Mens andebrysterne hvilede ud, åndede jeg lettet ind og grillede et par majskolber. De blev såmænd udmærkede, men ikke bedre end hvis jeg havde kogt dem med rigelig salt.

Andebrystet smagte glimrende, og skindet var sprødt; men skal jeg grille andebryst igen, skal der være en frisk vind, så jeg ikke får røgforgiftning.

Regnvejr er sikkert også en god idé, så naboer i vindretningen holder sig inde.

 

4 thoughts on “Grillet andebryst og røgforgiftning

  1. Ellen

    Ja, man bliver så klog af at blogge… det har jeg oplevet mange gange, og hvor er det dejligt.
    Men man så måske ikke nødvendigvis Søren ryge – man så Eric ryge 8)
    Årh, den var billig, I know, men jeg ku’ ikk’ la’vær’.
    Det med varmen, der forsegler… jeg har studeret ‘lavtemperatur-behandling’ – og har ikke bare fået en god madoplevelse, men har lært en masse – prøv selv at google fænomenet.

    Svar
    1. Eric

      Jeg er skam en stor ynder af langtidsstegning ved lave temperatur, men mest om vinteren – og når jeg har tid. En lammekølle fx der ryger i ovnen…nå nej, ja, du ved, hvad jeg mener. 😉

      Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *