Hvis jeg skrev, at katten er misfornøjet med plæneklipperen, kunne det skabe misforståelser hos folk uden misforståelse.
Enhver miskender ved, at katte ikke bryder sig om støj, men foretrækker stille og magelig hygge. Skønt plæneklipperen er elektrisk og derfor relativt støjsvag, må den larme voldsomt i følsomme katteører.
Jeg er ikke fri for at dele Tots antipati om end af andre grunde. Jeg har forklaret ham, at også jeg helst så plæneklipperen sove permanent i garagen, men at jeg ligger under for den småborgerlige tvangstanke, at græsplæner skal slås.
Det er sikkert begrebet ”småborgerlig tvangstanke,” der er for abstrakt for Tot. Han sætter sig nervøs i et hjørne af plænen, og når jeg så nærmer mig med uhyret, stikker han af efter måske at have gjort et kådt udfald mod den gule ledning.
Jeg ville ønske, jeg kunne give ham en god grund til, at plænen skal slås, men det kan jeg ikke. Der er sikkert havekyndige læsere, som kan hjælpe. Jeg klipper bare plænen, fordi det gør man – indrømmet.
Når roen igen har sænket sig, kommer Tot heldigvis tilbage. Han hilser kærligt og bærer ikke nag.
Det kunne vi mennesker lære noget af, for vi har det med at højglanspolere og konservere vores mishag, selvom det bare var en af hverdagens ”plæneklippere”.
Touché 🙂
Jeg tror trods alt, at Tot hellere ser dig lade være med at misligholde din plæne, end at du misligholder … Tot 😉 ( her skal du forestille dig holde en død kat i halen, for så er du nemlig en rigtig misligholder).
Og her troede jeg, at Tots skræk var en tom madskål – godt han ikke kan læse. Næh, Tot og jeg så som udsat potegænger og cyklist hellere billiggørelse, men ved godt, at det ikke er realistisk.
Hvor er det dejligt, at Tot trofast kommer tilbage, når du er færdig med alle mislydene. Min tidligere kat kunne sidde under en lænestol en hel dag efter at jeg var færdig med at støvsuge, så bange var hun – eller også var det bare hendes måde at demonstrere sit mishag på.
Din tidligere kat havde vist en menneskelig snert. Tot er heldigvis ukompliceret i den forstand.
Jeg føler med både dig og Tot, her i huset er det støvsugeren, som misfornøjer Bumle.. Personligt bliver jeg misfornøjet af både plæneklipper og støvsuger,og misunder ikke Hasses kørekort til begge maskiner.. 🙂
Jeg var ikke bekendt med, at der kræves kørekort. Som lovlydig borger stopper jeg straks al kørsel med disse maskiner!
Til glæde for Tot men ikke for fruen.. gætter jeg på.. 🙂
Det er ganske vist. 😎