Marie klarer opgaven med glans og har ikke været syg i snart 19 år. Måske fordi vi taler pænt til hende. Ja, det er opvaskemaskinen, jeg taler om.
Inge skriver i dag om, at deres opvaskemaskine opgav ævred efter 12 år, og hvor blev tiden dog af.
Det fik mig til at gå i gemmerne, for hvornår var det nu, at vi fik Marie i huset? Jeg fik mig bladret gennem kvitteringer og brugsanvisninger for computere, cykler og andet isenkram, som for længst er gået kaput.
Der var også en kuvert med mine sessionspapirer. Man kan med rette undre sig over, hvorfor jeg gemmer den slags, men svaret er enkelt: Jeg er ikke så god til at rydde op, og i mange år var det mig til stor fryd, at jeg blev kasseret på sessionen.
Nå, men det var opvaskemaskinen, det skulle handle om; den vi kalder Marie, skønt det er en Bauknecht. Vi har altid kaldt den Marie, men kærligt, så kom ikke her med anklager om kønsdiskrimination.
Vi holder meget af Marie og taler pænt til hende, og det er måske derfor, hun har holdt så længe uden en eneste sygedag og altid klarer opgaven med glans.
Det kan selvfølgelig også spille ind, at hun kun arbejder ca. en gang om ugen og har ferie, når vi har ferie. Jeg ved godt, at onde tunger påstår, vi holder ferie hele tiden, men det passer altså ikke.
Vi har ikke mere ferie end alle andre, men her i huset er Marie også omfattet af ferieloven, så vi rejser bort, så hun kan spænde helt af og gøre, hvad hun har lyst til.
Marie blev ansat den 4. august 1994 og kostede 3.995 kr. Jeg håber sandelig, at vi kan fejre hendes 20-års jubilæum næste år. Den dag må vi vaske op i hånden.
Den dag Marie ikke kan mere og må gå på efterskyl, vil jeg overveje en butler, for vi får aldrig en Marie som Marie igen.
Sådan havde vi engang en vaskemaskine, AEG, der bare blev ved og ved. Den kørte i 17 år under børnefamilie vilkår. Da den endelig opgav, eller jeg gjorde, fik vi ny. Pludselig forsvandt græspletterne på juniors bukseknæ. Til gengæld holdt den så også kun 3-4 år.
Sådan en AEG har vi også, og den er ældre end opvaskemaskinen. To gange er der skiftet varmelegeme, og det skyldtes misligholdelse med mangelfuld afkalkning. Fremragende maskine.
Jeg aldrig har afprøvet det med græspletter på knæene, men skånevaske det kan den. Mit dankort fejlede i hvert fald ikke noget bagefter.
Nårh, det er derfor, man skal huske afspændingsmidlet! Så den har mulighed for at slappe ordentligt af, når man er væk. Jaja, man lærer noget nyt hver dag …
Inges og dine tal bekræfter min teori om, at en opvaskemaskine har et nogenlunde fast antal vaske i sig, men teorien holder muligvis ikke vand! 😉
Jeg ville aldrig, aldrig undvære en opvaskemaskine – har haft det siden jeg blev alene med C, da hun var ½ år; til alles store forargelse, men jeg var ligeglad. Som enlig mor havde jeg mere interessante ting at bruge min tid på end at vaske op. Som gift mor 10 år senere havde jeg mere interessante ting at bruge min tid på end at vaske op. Som alene-to-voksne-nu har jeg mere interessante ting at bruge min tid på end at vaske op … 😀
En opvaskemaskine er uundværlig, jeg er helt enig. Da vi så på hus i 1991, var det et helt afgørende kriterium, at der skulle være opvaskemaskine eller i det mindste plads til en.
Der var en installeret, da vi så købte hytten her. Den holdt til august 1994, hvor vi som skrevet ovenfor købte den, vi endnu har. Det gav i parentes bemærket en pænt stor vandbesparelse.
Det kan være farligt 😉 at få børn til at hjælpe med opvasken:
http://www.youtube.com/watch?v=DsKvctXmlGI
Ja, det må man sige!
Min opvaskemaskine hedder Gordon. Han virker som regel upåklageligt.
Sikkert! Det får mig til at tænke på afslutningen på filmen, Local Hero, hvor hovedpersonen efter indtagelse af rigelig whisky siger: “I’ll be a good Gordon, Gordon”.
Jeg ved ikke om jeg fik udtrykt mig utydeligt, men jeg prøvede at sige at en opvaskemaskine er mere hygiejnisk, selv om den i visse situationer også kan være mere besværlig 🙂
Nej, du var ikke utydelig – jeg læste din kommentar for hurtigt.
Jeg fik Bossen i 1997, og den har kørt upåklageligt siden, det er samme model, som man solgte til institutioner, fik jeg af vide af manden i Hillerøds Hvidevarer, som iøvrigt også forklarede, at når man køber i hvidevare-kædebutik, så støtter man ikke skattevæsenet i sin egen kommune. Tankevækkende, egentlig, og et morsomt salgsargument 🙂
Førhen havde jeg i 13 år en Bauknecht, som var rigtig god, men som mistede evnen til at pumpe vand til sidste.
Efter nogle problemer med Bossen for nyligt fik jeg et råd af dig, tror jeg, og iøvrigt også gode råd fra mange andre. Essensen er, at salt-vandgennemstrømningen måtte hjælpes ved at dreje på afkalknings-salt-justeringen, og ved at køre med citronsyre (eller kalk-væk tabletter) nogle gange.
Desuden viste det sig at tilkalkningen også delvis skyldtes at opvaske-midlet ikke var så godt som det foregående; men Rema-1000 har nu fået en ny vare (ny type opvasketabletter) i samme emballage, som fungerer godt og giver kalkfri opvask. Det har også hjulpet på humøret! 🙂
Hvis du ikke har efterskyl, ville jeg overveje at ofre de 3-4000 kr. som det koster at genanskaffe en opvaskemaskine, fordi det er mere økonomisk og hygiejnisk, det er måske ikke lettere, men det er heller ikke mere tovligt 🙂
Det er, som du har erfaret, afgørende vigtigt, at den flittige hushjælp ikke bliver forkalket. Det med efterskyllet var bare en sprogsmart analogi til efterlønnen. Der er mig bekendt klor i vasketabletterne, og temperaturen er højere end det varme vandhanevand, så det med hygiejnen bekymrer mig ikke – efterskyl eller ej.
Haha.. Vores nye skiiine er ikke døbt endnu. Hvis jeres Marie kun arbejder en gang om uge, er der ikke noget at sige til, at hun har nået den alder.. Vores den gamle arbejdede flere gange om ugen.. 🙂
Hun kan rumme 12 kuverter, så det passer så nogenlunde med en uge, men man skal ikke glemme, at hun arbejder med meget hårdt vand.
Marie lyder da helt skøn, 19 år og ikke en sygedag er fantastisk og overgås næppe af ret mange. Det er godt, I taler så pænt til hende, det har helt sikkert indvirkning på hendes arbejdsglæde.
Hun får også masser af feriedage, for jeg er også en af dem, der mener, at det føles som om I har flere feriedage end os andre dødelige (selv om jeg selvfølgelig godt ved, at det ikke er sandt).
Det lyder som en god idé med en butler, når Marie ikke kan mere, for du har sikkert ret i, at I aldrig igen får en som Marie.
Ind imellem, når vi har spist, tager jeg mig i at råbe: “James!” (for jeg har ikke en sølvklokke at ringe med), så han kan komme og rydde af bordet og fodre Marie; men butleren James er og forbliver nok en drøm, desværre.